Technologia

Czym dokładnie jest kompensacja energii biernej?

Kompensacja energii biernej w najprostszym możliwym ujęciu polega na zastosowaniu urządzeń, które będą w stanie ograniczyć emitowanie mocy biernej. Warto mieć przede wszystkim świadomość, że obwód prądu posiada trzy rodzaje mocy: czynną, bierną oraz pozorną. Należy także zaznaczyć, że energia bierna może być pobrana. Następnie łączona jest z piecami czy silnikami.

Dlaczego kompensacja energii biernej jest potrzebna?

Warto wiedzieć, że dwa rodzaje mocy biernej nie tylko przyczyniają się do strat cieplnych, ale również ograniczają sprawność linii transformatorowych oraz kablowych. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że dostawcy zarabiają na dostarczaniu energii czynnej przy jak najmniejszych możliwych stratach. Kompensacja mocy biernej katowice umożliwia zarówno ograniczyć współczynnik mocy, jak i wydłużyć żywotność kabli czy innych istotnych elementów sieci zasilających.

Ponadto nie można zapomnieć, że zmniejsza także spadek składowej prądu. Oczywiście bardzo duża ilość wytworzonej mocy biernej będzie miała przełożenie na zdecydowanie większy rachunek za energię elektryczną. Warto mieć świadomość, że współczynnik mocy biernej, który jest tolerowany przez poszczególnych dostawców prądu oscyluje od 0,2 do 0,4. Z kolei w przypadku przekroczenia wspomnianego współczynnika przez operatora, będzie on naliczał dodatkowe opłaty. Rekomendowane jest zatem zaopatrzenie się w odpowiednie urządzenia kompensacyjne. Doskonałym przykładem mogą być baterie kondensatorów. Umożliwi to bowiem zmniejszenie kwoty rachunku.

Kompensacja mocy biernej katowice, czyli redukcja zbędnych kosztów

Należy mieć świadomość, że pierwszym krokiem jaki powinno się podjąć, by wyeliminować opłaty za bierną energię jest bardzo szczegółowe przeanalizowanie otrzymanych faktur za energię elektryczną.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że część opłat na fakturze będzie naliczanych dopiero w momencie, gdy dany odbiorca przekroczy limity, które zostały ustalone w umowie. Bardzo duża liczba odbiorców nie wie jednak, że ponosi wspomniane wcześniej opłaty.

Urządzenia służące do kompensacji mocy biernej będą działały bezawaryjnie nawet przez wiele lat jeżeli zostaną właściwie dobrane. W innym wypadku mogą już po zaledwie kilku miesiącach przestać pracować. Warto mieć świadomość, że koszt odpowiednio dobranego układu kompensacji jest w stanie zwrócić się w okresie od czterech miesięcy do jednego roku.

Pokaż więcej

Related Articles

Back to top button
Close