Biznes

Czym jest druk sublimacyjny? Dowiedz się więcej

Druk sublimacyjny to proces, który umożliwia nanoszenie dowolnych wzorów na różne przedmioty. Dzięki zaletom druku sublimacyjnego można w szybkim czasie zająć się sprzedażą koszulek z nadrukiem. Na czym polega ta technologia? Jakie wymagania trzeba spełnić?

Co to jest druk sublimacyjny?

Drukowanie sublimacyjne to proces, który korzysta ze zjawiska sublimacji. Czytelnicy zainteresowani fizyką być może słyszeli już tę nazwę. Czym jest sublimacja? Jest to przejście ze stanu stałego bezpośrednio w stan gazowy. W zjawisku sublimacji pomijany jest stan ciekły.

Jak można wykorzystać zjawisko sublimacji do wykonania wydruku? Druk sublimacyjny powstaje w dwóch fazach. Projekt drukowany jest na papierze sublimacyjnym. Używane są do tego specjalnie przygotowane tusze. W kolejnej fazie wydruk na papierze jest umieszczany w miejscu docelowym w wyniku nagrzewania na prasie.

Wady i zalety druku sublimacyjnego

Sublimacja na koszulkach jest odporna na wysoką temperaturę powstałą w wyniku prasowania. Nadruk wykonany techniką druku sublimacyjnego jest trwały i wytrzymały. Kolory nie tracą wysokiej jakości nawet po wielu praniach. Drukowanie za pomocą sublimacji jest tanie. Nie wymaga wcześniejszego przygotowania żadnych szablonów.

Technika druku sublimacyjnego na tkaninach ma również swoje ograniczenia. Najważniejszym z nich jest brak koloru białego. Grafika zawierająca biały kolor może być drukowana tylko na białych tkaninach. Podłoże do nadruku musi składać się co najmniej w połowie z poliestru.

Gdzie jeszcze można użyć druku sublimacyjnego?

Druk sublimacyjny na tkaninach wymaga zastosowania podłoża z przewagą poliestru. Nie oznacza to, że nie można wykonać wydruku na innych przedmiotach. Sublimacja sprawdza się doskonale przy wykonywaniu wielu gadżetów z nadrukiem. Na rynku możemy znaleźć między innymi kubki, podkładki pod mysz oraz torby z nadrukiem.

Jak wykonać druk sublimacyjny na przedmiotach? W pierwszej kolejności na wybrany przedmiot nanoszona jest poliestrowa warstwa podłoża. Gwarantuje ona doskonałą przyczepność wykonanego nadruku. Sublimacja sprawia, że tusz po przemianie w stan gazowy głęboko wnika do struktury podłoża.

Pokaż więcej

Related Articles

Back to top button
Close