Biznes

Czym są nieruchomości komercyjne?

Jeśli posiadamy spory zapas środków finansowych, a nie chcemy (i bardzo dobrze) trzymać ich w skarpecie, zastanówmy się, jak najlepiej będzie zainwestować swoje pieniądze. Od lat dobrym sposobem na inwestycję są nieruchomości. A jednak niewiele osób wie o rentowności wynajmowania lokali użytkowych. Czym są nieruchomości komercyjne? Sprawdźmy to!

Czym są nieruchomości komercyjne?

Podstawową cechą, jaką różnią się działki komercyjne i tradycyjne, jest zagospodarowanie i przeznaczenie terenu, jaki kupujemy. W tym drugim rodzaju kupujemy działkę bądź lokal, który później będziemy wynajmować pod mieszkania. Jeśli zaś posiadamy działkę lub nieruchomość komercyjną, dany lokal możemy przeznaczyć tylko i wyłącznie na prowadzenie działalności gospodarczej. Będą się więc tam znajdować lokale użytkowe (sklepy, lokale usługowe, restauracje czy kawiarnie), biura, a nawet przestrzenie magazynowe.

Rodzaje nieruchomości komercyjnych

Istnieje kilka rodzajów nieruchomości komercyjnych, które może zakupić inwestor. Pierwszymi z nich są działki komercyjne . Tu niewątpliwą zaletą jest na ogół niska cena początkowa działki, musimy jednak liczyć się z kosztami, jakie należy podjąć, by wybudować lokal użytkowy.

Można także kupić wybudowaną już nieruchomość pod wynajem komercyjny. Będą to nieruchomości z lokalami przeznaczonymi na biura, lokalami użytkowymi, a nieraz całe budynki, takie jak centra handlowe. Ostatnią możliwością będzie zakup działającego już lokalu, który posiada najemcę. To najbezpieczniejsza opcja, gdyż gwarantuje źródło stałego dochodu.

Czy warto inwestować w działki komercyjne i lokale użytkowe?

Dzisiejsze czasy, przez kryzys gospodarczy w niemal całej Europie, są trudne także dla rynku nieruchomości. Ceny materiałów budowlanych są coraz wyższe, a jednocześnie coraz trudniej jest uzyskać ludziom zdolność kredytową w bankach. Wszystko to sprawia, iż wiele osób decyduje się na wynajem lokum (czy to do mieszkania, czy prowadzenia działalności gospodarczej). Wiele firm wynosi się też z terenów Ukrainy, która objęta jest wojną, bądź Rosji, na którą z kolei nałożono wiele sankcji. Swoje siedziby, magazyny czy produkcje przenoszą oni właśnie do Polski. Wszystko to sprawia, iż inwestowanie w działki komercyjne jest świetnym pomysłem, jeśli tylko mamy odpowiednią ilość funduszy.

Pokaż więcej

Related Articles

Back to top button
Close