Biznes

Co to jest mapowanie procesu w firmie?

Mapa procesów w firmie polega na graficznym przedstawieniu rzeczywistych procesów, jakie wykorzystywane są w przedsiębiorstwach. Taka forma przynosi wiele korzyści każdej organizacji. A jakie korzyści dokładnie niesie ze sobą mapa procesów?

Mapa procesów w firmie – co to jest?

Mapowanie procesu jest graficznym przedstawieniem operacji, zależności pomiędzy poszczególnymi działami w firmie czy odpowiedzialności za podjęte kroki.

W mapowaniu zawarte są niezbędne procedury oraz instrukcje, aby w firmie sprawnie przeprowadzane były wszystkie operacje. Mapowanie procesu musi być transparentne. Przedstawiony proces musi być rzeczywisty i zgodny ze stanem faktycznym. W mapowaniu musi być ujęta osoba, która odpowiada za każdy proces w przedsiębiorstwie.

Do czego służy mapowanie procesu?

Mapowanie procesu w firmie powinno się zrobić w sytuacji, gdy firma rozpoczyna swoją działalność lub w organizacji otwierany jest nowy dział lub nowy projekt. Mapa procesu w firmie służy do pokazania tego, jak ona działa.

Jest to graficzne przestawienie procesów, które stanowią świetną formę komunikacji dla nowych pracowników. Dzięki temu właściciel firmy nie musi tracić czasu na przeprowadzanie szkoleń nowych pracowników.

Zalety mapowania procesów w firmie

Zrobienie mapowania jest podstawą do przeprowadzenia audytów. Dodatkowo graficzne przedstawienie procesu wpływa na budowanie świadomości jakości. Dzięki mapowaniu można uniknąć samowolki i jest to świetny punkt wyjścia prowadzący do doskonalenia i optymalizacji działalności organizacji.

Mapa procesów w firmie buduje świadomość obowiązków i ułatwia rozwiązywanie problemów. Dzieje się tak, ponieważ w mapowaniu zawarty jest stan faktyczny procesu, dzięki czemu zmniejsza się możliwość pomyłki. Nowo przybyli pracownicy czują się pewniej i nie odbiegają znacząco wiedzą od bardziej doświadczonych kolegów. Jest jeszcze wiele zalet, o których można byłoby pisać godzinami. Jedno jest pewne. Mapowanie procesów w firmie niesie ze sobą same korzyści dla całego przedsiębiorstwa.

Pokaż więcej

Related Articles

Back to top button
Close