Biznes

Czym jest nieruchomość komercyjna?

Nieruchomość komercyjna to pojęcie, które każdy słyszał, jednak nie każdy wie dokładnie, czym taka nieruchomość właściwie jest. Tym bardziej że przepisy prawa również nie definiują tego w sposób jednoznaczny. Określenie to ma więc o wiele bardziej wymiar praktyczny niż prawny. Czym są nieruchomości i działki komercyjne?

Czym są nieruchomości komercyjne?

Nieruchomości komercyjne nie mają swojej prawnej definicji, a więc pod względem prawnym każda niemal nieruchomość może być potencjalnie komercyjna. W praktyce jednak określenie to ma swoje konkretne znaczenie.

Nieruchomością komercyjną nazywamy każdy typ nieruchomości, który nie jest przeznaczony do zamieszkania. Mogą to być więc lokale handlowo-usługowe, hale magazynowe, galerie handlowe i wiele innych. Specyficznym typem nieruchomości tego rodzaju są Działki komercyjne.

Działki komercyjne – co warto o nich wiedzieć?

Znalezienie dobrej definicji działek komercyjnych jest z kolei dość łatwe. Nie stoją na nich żadne zabudowania, więc nie może być mowy o tym, do czego są one przeznaczone. Istnieje jednak plan lokalny plan zagospodarowania przestrzennego, który określa, co może zostać w danym miejscu wybudowane.

Jeżeli plan taki zakłada budowę kompleksów handlowo-usługowych albo innego rodzaju działalności handlową, albo usługową, to mamy do czynienia właśnie z działką komercyjną. Oczywiście plan taki może się z czasem zmienić i wiele zależy tutaj od decyzji urzędników.

Kto może inwestować w nieruchomości komercyjne?

Nieruchomość tego rodzaju wydaje się być potencjalnie bardzo korzystną inwestycją. Ograniczeniem na pewno jest to, że do ich zakupu potrzebny jest spory kapitał. Działki i inne nieruchomości o przeznaczeniu komercyjnym często zlokalizowane są w atrakcyjnych częściach miast i oceniane bardzo wysoko.

O ile w przypadku działek liczy się wyłącznie lokalizacja i wielkość, to w przypadku gotowych nieruchomości w grę wchodzą inne czynniki. Sposobem na inwestowanie bez większego kapitału jest tak zwany crowdfunding nieruchomości, w której kupuje się wyłącznie udziały w nich, a próg wejścia jest czasami dość niski.

Pokaż więcej

Related Articles

Back to top button
Close