Przemysł

Do czego służy stal narzędziowa?

Jak wiadomo do produkcji narzędzi, używane są materiały, które muszą być wytrzymałe. Narzędzia używa się przecież do obróbki nie tylko stosunkowo miękkich powierzchni jak kompozyty, ale też do zmiany kształtu metali czy kamienia.

Co wyróżnia stal?

Stal narzędziowa to wybitnie odporny na uszkodzenia stop, który uważany jest za bardzo trwały materiał, o czym świadczy fakt, że popularnie używa się jej do produkcji narzędzi służących do skrawania.Tylko stop bardzo twardy i odporny na ścieranie nadaje się do produkcji narzędzi, które mają z założenia być wytrzymałe i służyć przez lata.

Stop ten zapewnia bezawaryjną pracę, ponieważ jest on odporny na odkształcenia czy też działanie temperatur, często sięgających nawet 700 stopni Celsjusza. To właśnie w związku z wyżej opisanymi cechami Stal narzędziowa cena jest odpowiednio wyższa niż innych stopów.

Co charakteryzuje stal narzędziową?

Jak wiadomo, stal to stop, w którym znajdują się różne pierwiastki. Głównymi składnikami są węgiel oraz żelazo, które sprawiają, że stop ten nie pęka oraz nie zmienia kształtu nawet wtedy, gdy poddany jest naprawdę silnemu naprężeniu. W niektórych stopach stali narzędziowej, znaleźć można również inne pierwiastki, które zwiększają hartowność stali, co ma wpływ na jej odporność na wysokie temperatury. Jako iż występuje ona w wielu wariantach, stal narzędziowa cena może się różnić.

Jest to spowodowane tym, że dodawane są niej inne pierwiastki. Wyróżnia się kilka rodzajów stali narzędziowej, z których najbardziej charakterystyczna jest stal niestopowa, która popularnie wykorzystywana jest do produkcji narzędzi takich jak siekiery czy młotki. Kolejnym przykładem takiej stali jest ta, która używana jest do pracy na zimno.

Co robi się ze stali narzędziowej?

Produkuje się z niej narzędzia, które przeznaczone są do pracy na zimno. Oczywiście istnieje również stal narzędziowa, z którą pracować można w wysokich temperaturach oraz stal szybkotnącą.Cena stali narzędziowej zależy właśnie od rodzaju i przeznaczenia, dlatego też narzędzia oraz inne elementy z niej wykonane mogą być droższe lub tańsze, nawet w przypadku produktu z tej samej kategorii.

Pokaż więcej

Related Articles

Back to top button
Close