Technologia

Czy wyświetlacz LCD może zniszczyć wzrok?

Dawniej mówiono, że długotrwałe wpatrywanie się w ekran może – dosłownie – wypalić oczy. Oczywiście w rzeczywistości trudno o tak widowiskowe zjawiska, aczkolwiek nie jest tajemnicą, że naturalne ograniczenie mrugania w trakcie oglądania wyświetlacza LCD, może w pewnym stopniu osłabiać wzrok. Jak walczyć z tym zjawiskiem?

Filtr światła niebieskiego

Wiele nowoczesnych wyświetlaczy LCD posiada specjalny filtr światła niebieskiego, którego zadaniem jest ograniczenie emisji tej barwy, a co za tym idzie – zmniejszenie skutków nadmiernego obciążenia wzroku. Filtr ten zaimplementowany jest tuż przy matrycy i jest niezwykle skuteczny w eliminacji dyskomfortu związanego z długą obserwacją ekranu.

Filtr światła niebieskiego jest wręcz obowiązkowym elementem wyposażenia każdego monitora komputerowego. Co więcej, nie wpływa on zbytnio ani na rozmiar ekranu, ani też na jego masę. Istotne jest również to, że filtr ten nie obniża parametrów odtwarzania obrazu, umożliwiając wyświetlanie odpowiedniej ilości niebieskich barw.

Mniej migotania, mniej problemów

Każdy wyświetlacz LCD – można powiedzieć – taktuje z określoną częstotliwością. Zjawisko to wynika głównie z faktu, że emitowany przezeń obraz jest odświeżany przynajmniej kilkadziesiąt razy w ciągu sekundy. Dzięki narzędziu ograniczającemu efekt migotania, zjawisko to jest znacznie mniej nieprzyjemne dla oka.

Obrazowo rzecz ujmując, zjawisko to przypomina efekt stroboskopowy, który – przy długotrwałej emisji – również może znacząco osłabić wzrok. Na szczęście dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów, sposób wyświetlania obrazu jest znacznie bardziej płynny. I właśnie dlatego nie męczy on tak bardzo wzroku.

Nowoczesne technologie nie zastąpią rozsądku!

Mimo wielu nowoczesnych technologii chroniących wzrok, żaden (i to nawet najlepszy) wyświetlacz LCD nie wyeliminuje zjawiska dyskomfortu układu wzroku. Zasada ta dotyczy nawet najbardziej dopracowanych monitorów, toteż… nigdy nie można zapominać o zdrowym rozsądku.

Podsumowując, dzięki nowoczesnym technologiom można znacznie wydłużyć czas efektywnej (i bezpiecznej) pracy przy komputerze. A tak nawiasem mówiąc, oprócz nich warto pomyśleć o częstym mruganiu i dostępie do jakiekolwiek powierzchni zielonej, dzięki której wzrok może odpocząć.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

Pokaż więcej

Related Articles

Back to top button
Close