Przemysł

Palety z tworzywa, kryteria podziałów

Palety to podstawa transportu i magazynowania towarów na całym świecie. Do niedawna powszechne w użyciu były palety drewniane jednak wraz z rozwojem technologicznym są one stopniowo wypierane przez ich konkurentów z plastiku. Jakie zalety posiadają palety z tworzywa sztucznego? W jakich kategoriach przemysłu i handlu można ich używać? Aby poznać odpowiedź na te i inne pytania koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Palety z tworzywa, kryteria podziałów

Palety z tworzywa dzielą się pod względem rozmiarowym oraz pod względem przeznaczenia. Obecnie na rynku funkcjonuje kilka najpopularniejszych, standaryzowanych kategorii rozmiarowych. Podział ten jest realizowany dla łatwiejszego łączenia palet różnych producentów i wytwórców. Podstawowymi i najpowszechniej występującymi są Europalety o wymiarach 1200×800 mm. Są one idealne do transportu samochodowego oraz morskiego.

Kolejną popularną kategorią są palety ISO o wymiarach 1200x1000mm, użytkowane do transportu i magazynowania. Inne kategorie to półpalety oraz palety specjalistyczne o różnych wymiarach w zależności od rodzaju i producenta. O ile dwa poprzednio wymienione typy palet odlewa się zazwyczaj z klasycznego plastiku HDPE to palety specjalistyczne często wykonuje się z innych tworzyw np. ESD.

Specjalistyczne palety z tworzywa sztucznego

Jedną z kategorii palet specjalistycznych są palety ultralekkie. Oznaczone nazwą ESD palety cechują się małą masą własną oraz wysoką obciążalnością. Są to więc palety powszechnie stosowane przy transporcie transatlantyckim gdzie liczy się jak największy załadunek. Dodatkowo tego typu palety są przewodnikami elektrycznymi, są więc doskonałe jako miejsce przewożenia elektroniki i podzespołów przemysłu elektrotechnicznego.

Najczęściej do palet specjalistycznych zalicza się również te przeznaczone do przemysłu spożywczego. W tej branży muszą być stosowane specjalne palety zgodne z przepisami HACCP. Na terenie Polski palety tego typu muszą mieć dodatkowo atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (PZH). Palety przemysłu spożywczego wykonane są najczęściej z najwyższej jakości materiałów polipropylenu lub polietylenu wyposażonego w specjalną powłokę neutralną przy kontakcie z żywnością. Konstrukcja takich palet ma również mniej zagięć i elementów wrębowych, co ułatwia mycie i czyszczenie.

Pokaż więcej

Related Articles

Back to top button
Close