Biznes

Kiedy należy skorzystać z usług notariusza?

W trakcie spisywania niektórych umów obecność notariusza jest bezwzględnie wymagana, dopiero podpisany przez niego dokument staje się bowiem ważny w świetle prawa. Częściej jednak skorzystanie z usług kancelarii notarialnej nie jest obowiązkowe, natomiast warto je rozważyć, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo. Z tego względu warto wiedzieć, w jakich sytuacjach wsparcie notariusza może być korzystne.

Kim jest notariusz?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, czym tak naprawdę różni się Notariusz od prawnika. Notariuszem może zostać jedynie osoba, która po ukończeniu studiów prawniczych i złożeniu odpowiedniego wniosku do ministra sprawiedliwości, została przez niego powołana do pełnienia tej funkcji.

Według przepisów polskiego prawa notariusz pełni funkcję zaufania publicznego. Wiąże się to bezpośrednio ze szczególnym sposobem ochrony prawnej, która ma zagwarantować mu bezpieczeństwo, a także ułatwić obiektywne podejście do pracy. Natomiast z drugiej strony notariusze podlegają także rozbudowanej odpowiedzialności karnej.

Główny zakres działań notariusza

Zakres funkcji i obowiązków notariusza opiera się głównie na tworzeniu różnego rodzaju aktów notarialnych. Dzięki ich rzetelnej pracy w znacznym stopniu zostają ograniczone spory rozstrzygane na salach sądowych.

Z usług kancelarii notarialnej warto skorzystać zawsze w trakcie tworzenia umowy. Pomoże to w skonstruowaniu jej w sposób czytelny dla wszystkich stron, a także zagwarantuje zgodność z obowiązującymi przepisami prawa. Notariusz zajmuje się także sporządzaniem odpisów różnego rodzaju dokumentów, poświadczając ich autentyczność i zgodność z aktualną sytuacją.

Czym jest depozyt notarialny?

W ramach depozytu notarialnego można oddać na przechowanie między innymi papiery wartościowe, dokumenty zawierające istotne lub poufne informacje, a także gotówkę. Taka usługa jest dostępna zarówno dla podmiotów gospodarczych, jak i osób fizycznych.

Z depozytu notarialnego korzysta się bardzo często w sytuacji transakcji na wysokie sumy. Stanowi to formę zabezpieczenia dla obu stron. Pieniądze po oddaniu do depozytu trafiają na specjalny rachunek bankowy i zostaje jasno określone, w jakiej sytuacji komu mogą zostać wypłacone.

Pokaż więcej

Related Articles

Back to top button
Close