Technologia

Jakie cechy powinien mieć dobry ekran dotykowy?

Powszechne zastosowanie ekranów dotykowych w życiu codziennym oraz przestrzeni publicznej sprawiło, że na rynku mamy ich szeroki wybór. Bardzo popularne stały się także w przemyśle, można nawet powiedzieć, że go zrewolucjonizowały. Świetnie sprawdzają się jako panele operatorskie, jednak aby dobrze pełniły swoją funkcję, muszą być wysokiej jakości.

Na jakie parametry należy zwracać uwagę przy wyborze ekranu dotykowego?

Przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę na podstawowe parametry takie jak przekątna i proporcja ekranu, matryca, rozdzielczość oraz technologia dotyku. Szczególnie ważny jest ostatni aspekt, ponieważ od niego zależy sposób wykorzystania ekranu dotykowego. W przemyśle najczęściej wykorzystuje się ekrany dotykowe pojemnościowe lub rezystancyjne. Ekrany optyczne, wykorzystujące efekt fali akustycznej czy te z indukcją elektromagnetyczną są stosunkowo rzadko spotykane.

Jakie ekrany dotykowe najlepiej sprawdzą się w przemyśle?

W przypadku ekranów stosowanych w interfejsach lepiej sprawdzą się monitory o większej przekątnej. Wielkość ekranu powiązana jest z komfortem użytkowania i lepszą rozdzielczością obrazu, a w halach produkcyjnych zachodzą skomplikowane procesy. Ważne jest, aby na ekranie można było dokładnie obserwować, co się dzieje i wybierać odpowiednie funkcje.Wybór pomiędzy technologią dotyku, jaka została zastosowana w ekranie dotykowym, zależy od funkcji, jakie monitor będzie sprawował. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że ekrany pojemnościowe są lepsze od rezystancyjnych, ponieważ oba te urządzenia mają inną specyfikę pracy i lepiej sprawdzają się w innych sytuacjach. Ekrany rezystancyjne najlepiej sprawdzają się na halach produkcyjnych i w miejscach, w których jest dużo kurzu i pyłu. Z kolei ekrany pojemnościowe lepiej sprawdzają się przy kierowaniu skomplikowanymi procesami, ponieważ są w stanie wykryć dotyk w kilku miejscach.

Jaka matryca będzie najlepsza?

Na to pytanie nie da rady jednoznacznie odpowiedzieć. Na rynku dostępne są trzy typy matryc w ekranach dotykowych.Matryca IPS świetnie odwzorowuje kolory i średni czas reakcji, a matryca TN ma bardzo szybki czas reakcji, ale słabiej odwzorowuje kolory. Sposób działania matrycy VA jest po prostu pomiędzy tymi dwoma. Wybór matrycy zależy od funkcji, jaką ekran będzie spełniał oraz potrzeb produkcji.

Ekrany dotykowe dostępne są w ofercie Unisystem.

Pokaż więcej

Related Articles

Back to top button
Close