Technologia

Kto może wykonać audyt efektywności energetycznej?

Pomimo tego, że rzadko kwestionuje się zasadność audytu efektywności energetycznej, coraz częściej można zadawać sobie pytanie, czy warto zaufać takiej analizie. Audyt efektywności energetycznej powinien być wykonany w sposób rzetelny i dokładny. Ważne jest więc to, by przeprowadziła go odpowiednia osoba. Gdzie ją znaleźć i czym powinna się ona wyróżniać?

Czy audyty energetyczne wykonuje fachowiec?

Audyty energetyczne zleca się audytorowi. Może być nim zarówno niezależna osoba, jak też pracownik firmy. Jednak specjalista specjaliście nierówny, tym bardziej że prawo nie określa, kto konkretnie powinien przeprowadzać analizy energetyczne.

By mieć pewność, że zamawia się je u fachowca z krwi i kości, najlepiej poszukać go w zestawieniu, które udostępnia na przykład Zrzeszenie Audytorów Energetycznych. Oczywiście zlecając audyty energetyczne zweryfikowanym ekspertom można zapłacić więcej. Jednak koszt dotyczy jakości i terminu, a te aspekty są zwykle ważne, gdy zamawia się analizę energetyczną.

Czy można zastąpić audyty efektywności energetycznej inną analizą?

Audyty efektywności energetycznej są najbardziej znanym rodzajem analizy, na podstawie której można określić, czy budynek jest energooszczędny, czy też nie. Aczkolwiek nie jest to obecnie jedyna dostępna opcja. Równie atrakcyjna, a niekiedy nawet lepsza może być specjalna aplikacja, z której można skorzystać, odwiedzają oficjalną stronę Najwyższej Izby Kontroli.

Prosty plik typu Excel umożliwia wpisanie podstawowych danych i na ich podstawie wyliczana jest wartość zużycia cieplnego dla danego budynku. Podobnie, jak audyty efektywności energetycznej, raport ten jest honorowany na przykład podczas składania wniosku o dofinansowanie.

Czy audyt efektywności energetycznej jest wiarygodny?

Tak, jak wydaje się zasadne to, że audyt efektywności energetycznej trzeba wykonać w określonych sytuacjach, tak już jego wiarygodność nie jest kwestią oczywistą. Wynika to z faktu, że audytorzy nie podnoszą swoich kwalifikacji, a zamiast tego uczą się na popełnianych błędach. Zatem audyt efektywności energetycznej zlecony jednemu specjaliście może zacznie różnić się od analizy, którą przeprowadzi inny fachowiec.

By nie mieć wątpliwości co do tego, czy takie badanie jest rzetelne, najlepiej zlecać je doświadczonej firmie. Chcąc natomiast mieć pewność, że audyt jest profesjonalnie wykonany, warto skorzystać z pomocy Banku Gospodarstwa Krajowego. Aczkolwiek można tego dokonać tylko wtedy, gdy właściciel budynku ubiega się w tej instytucji o dofinansowanie na termomodernizację.

Pokaż więcej

Related Articles

Back to top button
Close