Praca

Pomoc domowa – zasady współpracy i wynagrodzenie

Kiedy w gospodarstwie domowym pojawia się pomoc domowa, wszyscy oddychają z ulgą. Wreszcie pojawił się ktoś, kto jest w stanie odciążyć domowników w codziennych obowiązkach. Trzeba jasno określić zasady współpracy i ustalić wynagrodzenie, aby nie było wątpliwości w tych kwestiach.

Za godzinę czy za posprzątanie całego mieszkania?

Najczęściej można spotkać dwa rodzaje rozliczania się. Pierwszy z nich to oczywiście płatność za godzinę. W ten sposób rozliczają się osoby zatrudnione na umowę zlecenie. Ustala się stawkę godzinową. Jeżeli sprzątanie całego domu zajmie 5 godzin, to pracownik otrzymuje zapłatę za 5 godzin. Jeżeli sprzątanie domu zajmie 9 godzin, to pracownik otrzymuje zapłatę za 9 godzin. Jest to dobra forma rozliczania się, jednak może pojawić się pokusa celowego przeciągania czasu, aby zarobić więcej.

Niektórzy preferują płatność za posprzątanie całego mieszkania, niezależnie od tego, w jakim czasie zostanie to wykonane. Na przykład z góry ustalana jest stawka 200 zł i określony zakres obowiązków. Od osoby sprzątającej zależy, w jakim czasie wykona wszystkie zadania. Tutaj może pojawić się pokusa sprzątania niezbyt dokładnego, aby zrobić wszystko jak najszybciej, ponieważ i tak otrzyma ona stałe wynagrodzenie.

Jaką umowę podpisać?

Polskie prawo dopuszcza podpisanie przez osobę fizyczną umowę o pracę albo umowy zlecenie z drugą osobą fizyczną. Warto jednak skonsultować się z prawnikiem, aby w umowie znalazły się poprawne zapisy, korzystne dla obu stron. Taka konsultacja może kosztować około 100 zł, a ochroni przed wieloma problemami.

Wiele osób nie podpisuje umowy ze swoimi pomocami domowymi, ustalają wszystko ustnie. Jest to oczywiście akceptowane rozwiązanie, ale warto wiedzieć, że w razie jakichkolwiek problemów, nic nie jest zapisane na papierze. Warto zadbać o to, aby mieć dokument podpisany przez obie strony.

Czy pomoc domowa to trudna praca?

Praca pomoc domowa to trudne i odpowiedzialne zajęcia. Na pewno nie jest to praca dla każdego. Dana osoba musi być godna zaufania, dyskretna, a jeśli chodzi o sprzątanie, powinna rzetelnie wykonywać swoje obowiązki i być bardzo dokładna. Po jakimś czasie pomoc domowa zna wszystkie sekrety domu, więc może być łatwym celem, jeśli ktoś chce wyłudzić te informacje.

Praca pomoc domowa może być zajęciem na cały etat, ale też na kilka godzin w tygodniu. Wszystko zależy od oczekiwań pracodawców. Ustalenie już na samym początku zakresu obowiązków i zasad współpracy jest bardzo pomocne, aby później uniknąć problemów i nieporozumień.

Pokaż więcej

Related Articles

Back to top button
Close