Co dalej po studiach pedagogicznych?
Z roku na rok niesłabnącą popularnością cieszą się studia na kierunkach pedagogicznych i pokrewnych. Ze względu na nasycenie rynku absolwentami coraz trudniej znaleźć pracę w zawodzie. Dotyczy to szczególnie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Dlatego też, coraz częściej absolwenci stawiają na siebie i decydują: szukam pracy jako opiekunka do dziecka.
Jak znaleźć pracę, jako opiekunka?
Od podjęcia decyzji o rozpoczęciu tej ścieżki zawodowej, jaką jest indywidualna opieka nad dzieckiem może minąć pewien czas do rozpoczęcia pracy. Mimo tego, że zdecydowało się, że szukam pracy jako opiekunka do dziecka, czasem trudno odnaleźć pracę w zdominowanym przez studentki i emerytki rynku. Oczywiście istnieje spore grono rodziców, które za profesjonalną opiekę osoby wykształconej zapłacą, jednak poszukiwania często odbywają się w formie przesłuchań. Idealnie, gdy złapie się od razu dobrą komunikację z rodzicami i z dzieckiem. Wtedy obie strony będą zadowolone. Dzieci nie zawsze są jednak łatwe. Oczywiście największą przewagą są studia i wiedza z zakresu pedagogiki i rozwoju dziecka, ale czasem to nie wystarcza i koniecznym jest uzbrojenie się w cierpliwość.
Czy jako opiekunka muszę pracować bez umowy?
Przyjęło się, że nianie zazwyczaj nie podpisują umowy o pracę – dotyczy to szczególnie emerytek, które w ten sposób dorabiają do świadczeń czy też studentek, które mają ubezpieczenie wynikające z ich statusu. Jednak profesjonalne opiekunki do dzieci coraz częściej podpisują umowę z pracodawcami. Daje im to możliwość korzystania z urlopu, ubezpieczenie, odprowadzanie składek. Z drugiej strony również rodzice dziecka mogą egzekwować od pracownika przychodzenie o czasie, czy też ustalanie grafiku. Obie strony mogą być zadowolone z umowy między nimi.
Jakimi kompetencjami charakteryzuje się najlepsza opiekunka do dziecka?
Po ukończeniu studiów na kierunku pedagogika, to wiedza jest najważniejszą kompetencją. Jednak prawda jest taka, że niezwykle istotna jest empatia i umiejętność złapania kontaktu z potencjalnym podopiecznym. Dodatkowym atutem mogą być wszelkiego rodzaju szkolenia, od pierwszej pomocy po rytmikę. Również zainteresowania niani mogą być jej kartą przetargową – zna języki obce, gra na instrumencie? Coraz częściej rodzice zwracają uwagę na wieloaspektowy rozwój swojego dziecka. Im więcej jest się w stanie zaoferować można wynegocjować atrakcyjniejszą stawkę. Szczególnie, że rodzice zazwyczaj nie oszczędzają na dziecku.