Biznes

Czy warto inwestować w grunty inwestycyjne na sprzedaż?

Grunty inwestycyjne na sprzedaż od lat znajdują się w centrum zainteresowania zarówno doświadczonych, jak i początkujących inwestorów. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że zakup działki, którą będzie można w przyszłości sprzedać z zyskiem jest trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać.

Czy warto inwestować w grunty inwestycyjne na sprzedaż?

Inwestorzy są zainteresowani nieruchomościami rolnymi przede wszystkim przez możliwość zarabiania nawet kilkunastu procent rocznie. Koniecznie należy jednak zdawać sobie sprawę, że zdecydowana większość gruntów niestety nie będzie atrakcyjną inwestycją.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że grunty zostaną sprzedane z zyskiem pod warunkiem, że wystąpią pewne okoliczności. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim zmianę przeznaczenia gruntu, politykę danej gminy czy budowę obwodnicy większego miasta.

Warto sobie zatem uzmysłowić, że znalezienie gruntów z przeznaczeniem rolnym, które będzie można w ciągu kilku lat sprzedać z zyskiem, jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Rekomendowane jest zatem jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji zainteresowanie się tematem inwestowania w grunty. Konieczne jest najpierw zdobycie odpowiedniej wiedzy, dzięki której ewentualne ryzyko zostanie ograniczone.

O czym koniecznie należy pamiętać?

Inwestorzy bardzo często dokonują zakupu gruntów nie posiadając wiedzy o ich statusie prawnym. Trzeba mieć świadomość, że odpowiednie zapisy w dokumentach umożliwiają ubieganie się o przyznanie pozwolenia na budowę. Rekomendowane jest również uwzględnienie faktu, że na niektórych obszarach prace planistyczne mogą przebiegać stosunkowo wolno.

Ponadto inwestorom zdarza się kupować duże działki w atrakcyjnej cenie. Nie pamiętają jednak, że w przypadku, gdy na jej terenie znajduje się nieużytek czy las, danego obszaru może nie udać się przeznaczyć pod planowane budownictwo. Należy również uwzględnić fakt, że czasami będzie konieczność zapłacenia podatku VAT od sprzedaży danej działki.

Działka odrolniona, ale nieuzbrojona

Warto wiedzieć, że w przypadku, gdy danej osobie nie tylko uda się zmienić przeznaczenie danej działki na budowlaną, ale również podzielić na zdecydowanie mniejsze grunty, koniecznie należy pamiętać o uzbrojeniu jej w media. Znacznie mniej istotnym problemem będzie podciągnięcie gazu oraz prądu.

Inwestor musi zdawać sobie sprawę, że podłączenie działki do wodociągu, którego dysponentem będzie gmina, może wymagać bardzo trudnych negocjacji szczególnie z lokalnymi władzami.

Pokaż więcej

Related Articles

Back to top button
Close