Biznes

Jak wyjść z długów i rozpocząć nowe życie?

Pożyczanie nie jest złe pod warunkiem, że robimy to rozsądnie. Zdarza się jednak, że długi wymykają się spod kontroli. Upadłość konsumencka jest propozycją dla osób, które nie dają sobie rady ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Jak wyjść z długów i rozpocząć spokojne życie?

Upadłość konsumencka – kiedy z niej skorzystać?

Upadłość konsumencka jest przeznaczona dla osób niewypłacalnych, czyli takich, które mają niższe dochody niż zobowiązania. Warto wiedzieć, że osobą niewypłacalną jest ktoś, kto przez co najmniej 3 miesiące nie reguluje swoich zobowiązań.

Trzeba wiedzieć, że decydując się na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnik straci kontrolę nad własnym majątkiem. Sąd, wydając wyrok, stara się nie tylko pomóc dłużnikowi, ale przede wszystkim zaspokoić wierzycieli w jak największym stopniu. Znaczy to, że dłużnik nie będzie samodzielnie dysponował swoim majątkiem. Podejmowanie decyzji finansowych będzie dużo bardziej ograniczone. Kontrolę nad wydatkami dłużnika przejmie syndyk upadłościowy.

Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką?

Wniosek o ogłoszenie upadłości jest niezbędny, by rozpocząć procedurę sądową. Jego wypełnienie nie jest najłatwiejsze, ale należy zrobić to dokładnie, gdyż to od informacji, które pojawia się we wniosku w dużej mierze będzie zależała decyzja sądu.

Warto pamiętać, że wypełniając wniosek o ogłoszenie upadłości można zwrócić się o pomoc do kancelarii prawnej, która pomoże zrobić to prawidłowo. Warto wiedzieć, że kancelaria prawna może nie tylko pomóc w trakcie wypełniania wniosku o ogłoszenie upadłości, ale również reprezentować dłużnika przed sadem.

Wniosek o ogłoszenie upadłości powinien zawierać wszystkie informacje o dłużniku. Ważne jest opisanie swojego majątku. Nieruchomości, ruchomości oraz oszczędności muszą zostać ujawnione we wniosku.

Kolejnym krokiem jest dokładne opisanie wierzytelności wraz z wierzytelnościami spornymi. Do wniosku należy dołączyć dokumenty, które potwierdzają wszystkie informacje. Umowy kredytowe, akty notarialne zakupu lub sprzedaży nieruchomości, potwierdzenia spłat (przy wierzytelnościach spornych) czy wysokość dochodów te wszystkie informacje muszą zostać ujawnione.

Pokaż więcej

Related Articles

Back to top button
Close