Przemysł

Stal narzędziowa

Stal jest stopem żelaza połączonego z węglem, którego zawartość w stopie wynosi 2,06% lub więcej. W stali występują także takie pierwiastki jak chrom, mangan, nikiel oraz miedź, wolfram, a także tytan. Stal może występować w formie folii stalowej, drutów, taśm stalowych oraz drutów, a także narzędzi.

Charakterystyka stali narzędziowej

Stal narzędziowa stosowana jest do wytwarzania narzędzi, które służą do obróbki różnego rodzaju materiałów, np. ceramiki oraz metali. Stal musi być bardzo twarda i odporna na uszkodzenia mechaniczne, wysokie i niskie temperatury oraz ścieranie i odkształcanie. Stal narzędziowa nadaje się do przenoszenia materiałów w temperaturze pokojowej oraz bardzo wysokiej wynoszącej nawet 700 stopni Celsjusza. Dzięki temu stal nadaje się do hartowania i jest odporna na zużycie i na odpuszczające ciepło.

Rodzaje oraz zastosowanie stali narzędziowej

Stal narzędziowa występuje w kilku rodzajach i każdy z nich przeznaczony jest do innego zastosowania. Stal węglowa to stal, która nie ma dodatkowych stopów i ma małą zawartość manganu i jest drobnoziarnista. Stal stopowa występuj w wersji na zimno i jest to stal używana do wytwarzania narzędzi do obróbki skrawania i plastycznej. Stal ta nagrzewa się w sposób minimalny. Stal do pracy na gorąco stosowana jest do produkcji narzędzi przeznaczonych do obróbki plastycznej na gorąco, a także do produkowania form odlewniczych, które będą używane w wysokich temperaturach. Stal szybkoschnąca to materiał używany do wytwarzania narzędzi, które będą intensywnie pracowały podczas obróbki skrawania, a narzędziami tymi są frezy oraz wiertła.

Stal narzędziowa ceny

Podczas zakupu stali należy określić do czego będzie ona stosowana. Stal narzędziowa cena uzależniona jest od miejsca, w którym jest ona kupowana oraz od tego w jakiej ilości się ją kupuję. Stal narzędziowa ceny mogą się różnić w zależności od sklepu oraz miasta, a także od aktualnego zapotrzebowania na ten materiał. Stal ze względu na swój rodzaj może mieć też różna cenę.

Pokaż więcej

Related Articles

Back to top button
Close