Biznes

Kody kreskowe GS1. Co warto o nich wiedzieć?

W sprzedaży detalicznej nie ma w zasadzie produktu, który nie posiada kodu kreskowego. To dzięki kodom kreskowym produkt łatwo nabić na kasę i pobrać za niego odpowiednią należność. Nie bez znaczenia jest też prawidłowe obliczenie VAT. Artykuł z kodem kreskowym jest rozpoznawalny przez system, naliczanie VAT właściwej wysokości zaś możliwe elektronicznie.

Kody kreskowe. Nośnik wielu informacji

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kody kreskowe GS1 to nośnik ogromnej ilości informacji o danym produkcie. Specjalnie wygenerowane dla określonego produktu Kody kreskowe gs1 zawierają takie informacje, jak rodzaj produktu, wielkość opakowania, waga produktu czy też kraj producenta. Kraj, w którym dany produkt został wyprodukowany można odczytać nawet bez sczytywania kodu kreskowego. Wystarczy spojrzeć na pierwszą cyfrę ciągu liczb znajdującego się przy kodzie kreskowym. Każdy kraj ma przypisaną konkretną cyfrę lub liczbę. Kody kreskowe z piątką na początku to – na przykład – produkty wyprodukowane w Polsce.

W Polsce najbardziej popularne są kody kreskowe GS 1, w standardzie EAN-13 i EAN-8. Te drugie są stosowane po prostu na opakowaniach, na których nie zmieściłby się wygenerowany i znacznie większy kod kreskowy EAN-13.

Kody rozpoznawalne wszędzie

Ciekawostką jest to, że raz wygenerowany kod kreskowy będzie rozpoznawalny przez wiele skanerów i podobnych urządzeń. Po zeskanowaniu takiego kodu, wszędzie można zatem uzyskać dzięki niemu takie same informacje o danym produkcie. To udogodnienie jest znacznym ułatwieniem, dzięki któremu obserwacja łańcucha dostaw produktu staje się możliwa. Dzięki kodom można prześledzić każdą część drogi produktu do konsumenta i przeanalizować w jakich miejscach dany produkt się pojawiał. Dane z tym związane mogą zostać użyte do skrócenia lub zmodyfikowania łańcucha dostaw, w celu zmniejszenia kosztów, które trzeba ponieść, by produkt trafił od producenta do konsumenta w danym kraju.

GS 1 to organizacja non profit

Generowanie uniwersalnych kodów kreskowych GS 1 to element działalności organizacji nazwanej dokładnie tak samo – GS1. To organizacja non profit, utrzymująca się z różnego rodzaju składek. Każdy przedsiębiorca, który wytwarza określone produkty, które w późniejszym czasie trafią do finalnego odbiorcy, może w niej się zarejestrować i poprosić o wygenerowanie kodów kreskowych dla swoich produktów. Wygenerowane będą rozpoznawalne we wszystkich urządzeniach odczytujących tego typu kody.

Pokaż więcej

Related Articles

Back to top button
Close