Biznes

Jaki jest cel istnienia podatku VAT?

Jaki cel ma wystawienie faktury VAT? W takim celem jest przede wszystkim udokumentowanie transakcji, która miała miejsce. Trudno wyobrazić sobie, aby firma w żaden sposób nie ewidencjonowała sprzedaży. Jest to przede wszystkim niezgodne z prawem.

Obowiązki przedsiębiorcy

Każde przedsiębiorstwo musi wiedzieć, ile danego miesiąca sprzedało towarów bądź wykonało usług. Kto ma dostęp do tych danych? Wszystko zależy od polityki dostępu do informacji. Jeżeli jest to mała firma, to bardzo możliwe, że taką wiedzę mają wszyscy zatrudnieni, ponieważ na co dzień obsługują klientów. Natomiast w ogromnych korporacjach zazwyczaj do takiej wiedzy ma dostęp jedna bądź dwie osoby zatrudnieni w konkretnym dziale.

Każdy przedsiębiorca musi rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, również te związane z płatnościami podatków. Podatek dochodowy to jedno, oprócz niego jest też podatek VAT. Nie wszyscy podlegają pod ustawę o podatku VAT, dlatego też zakładając firmę, trzeba dokładnie sprawdzić czy ten obowiązek dotyczy danego przedsiębiorcy.

Paragon fiskalny czy faktura

Początkujący przedsiębiorcy zazwyczaj mają wiele pytań. Nie wiedzą na przykład, czy muszą kupować kasę fiskalną. Niektórzy są przecież zwolnieni z obowiązku jej posiadania i nabijania sprzedaży na kasę. Są to jednak wyjątki od reguły.

Fakturowanie VAT nie jest obowiązkiem każdego przedsiębiorstwa. Nie każdy przecież podlega pod tą ustawę. Jednak po przekroczeniu pewnego progu dochodowego, nie ma już ucieczki od podatku VAT, dlatego też ustawodawstwo jasno wskazuje branże, w których podatek VAT trzeba płacić. Fakturowanie vat na pewno nie jest łatwym zagadnieniem i trzeba wielu godzin rozmów z księgowym, aby zrozumieć jego sens.

Każdy człowiek płaci VAT

Podatek VAT to inaczej podatek od towarów i usług. Tak naprawdę podatek tym płaci każdy człowiek, chociaż wiele osób zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy. Wszystkie towary kupowane w sklepach i wszystkie usługi, z których ludzie korzystają, są obarczone podatkiem VAT. Jest to podatek różnej wysokości.

Na przykład podstawowe wyroby piekarnicze mają stawkę VAT 5%, ale już słodycze sprzedawane są ze stawką VAT 23%. Każdy przedsiębiorca, który wystawia towary do sprzedaży, musi wiedzieć o tych stawkach. W Polsce obecnie obowiązują stawki 0%, 5%, 8% i 23%.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Afaktury.

Pokaż więcej

Related Articles

Back to top button
Close