Czym jest nieruchomość komercyjna?
Nieruchomość komercyjna to pojęcie, które każdy słyszał, jednak nie każdy wie dokładnie, czym taka nieruchomość właściwie jest. Tym bardziej że przepisy prawa również nie definiują tego w sposób jednoznaczny. Określenie to ma więc o wiele bardziej wymiar praktyczny niż prawny. Czym są nieruchomości i działki komercyjne?
Czym są nieruchomości komercyjne?
Nieruchomości komercyjne nie mają swojej prawnej definicji, a więc pod względem prawnym każda niemal nieruchomość może być potencjalnie komercyjna. W praktyce jednak określenie to ma swoje konkretne znaczenie.
Nieruchomością komercyjną nazywamy każdy typ nieruchomości, który nie jest przeznaczony do zamieszkania. Mogą to być więc lokale handlowo-usługowe, hale magazynowe, galerie handlowe i wiele innych. Specyficznym typem nieruchomości tego rodzaju są Działki komercyjne.
Działki komercyjne – co warto o nich wiedzieć?
Znalezienie dobrej definicji działek komercyjnych jest z kolei dość łatwe. Nie stoją na nich żadne zabudowania, więc nie może być mowy o tym, do czego są one przeznaczone. Istnieje jednak plan lokalny plan zagospodarowania przestrzennego, który określa, co może zostać w danym miejscu wybudowane.
Jeżeli plan taki zakłada budowę kompleksów handlowo-usługowych albo innego rodzaju działalności handlową, albo usługową, to mamy do czynienia właśnie z działką komercyjną. Oczywiście plan taki może się z czasem zmienić i wiele zależy tutaj od decyzji urzędników.
Kto może inwestować w nieruchomości komercyjne?
Nieruchomość tego rodzaju wydaje się być potencjalnie bardzo korzystną inwestycją. Ograniczeniem na pewno jest to, że do ich zakupu potrzebny jest spory kapitał. Działki i inne nieruchomości o przeznaczeniu komercyjnym często zlokalizowane są w atrakcyjnych częściach miast i oceniane bardzo wysoko.
O ile w przypadku działek liczy się wyłącznie lokalizacja i wielkość, to w przypadku gotowych nieruchomości w grę wchodzą inne czynniki. Sposobem na inwestowanie bez większego kapitału jest tak zwany crowdfunding nieruchomości, w której kupuje się wyłącznie udziały w nich, a próg wejścia jest czasami dość niski.