Po czym poznać, że dany wyświetlacz LCD jest przeznaczony dla graczy?
Od czasu swego powstania wyświetlacze LCD podlegały ciągłym modyfikacjom. Skutkiem tego było powstanie sprzętu o właściwościach przeznaczonych do określonych zastosowań. Pewną innowacją było wprowadzenie na rynek wyświetlaczy, a konkretnie monitorów przeznaczonych dla graczy. Czym się one różnią od standardowych rozwiązań?
Odświeżanie obrazu
Typowe wyświetlacze LCD graficzne mogą odświeżać obraz z częstotliwością około 50 – 60 Hz. Oznacza to, że odtwarzany przezeń obraz może być odświeżany aż 50 – 60 razy w przeciągu sekundy. Jest to wartość wystarczająca do tego, by móc odtwarzać większość filmów w jakości UHD, a także 4K. Niestety, w przypadku gier wartość ta musi być bardziej imponująca.
Nowoczesne, graficzne wyświetlacze LCD przeznaczone na potrzeby graczy mogą odświeżać obraz z częstotliwością aż 100 – 150 Hz. Dzięki temu płynność przetwarzanych grafik jest wręcz zaskakująco duża. Oczywiście sam monitor obrazu nie czyni. Chcąc “wyciągnąć” tak dużą częstotliwość, trzeba posiadać odpowiednio szybką kartę graficzną.
Kolory i jakość obrazu
Zdecydowana większość wyświetlaczy LCD może odtwarzać prawie 18 milionów kolorów. Jest to bardzo dużo tylko na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości istnieją monitory, które są w stanie przetworzyć nawet dwukrotnie większą liczbę barw. Sprawdzą się one głównie w przypadku najnowszych tytułów, gdyż większość aktualnych gier oferuje całkiem solidną grafikę przy 17.8 miliona barw.
Funkcjonalne, przeznaczone dla graczy wyświetlacze LCD graficzne mogą odtwarzać obraz z rozdzielczością 4K. Najnowsze gry mogą obsługiwać nawet standard 8K, ale biorąc pod uwagę przekątną większości monitorów gamingowych, różnica ta nie gra większej roli. No chyba, że ma się do czynienia z potężnym, 40 calowym monitorem gamingowym.
Dodatkowe funkcje
Sprzęt przeznaczony dla graczy obsługuje szereg ciekawych funkcji, dzięki którym korzystanie z niego jest jeszcze efektywniejsze. Zaliczyć do nich można np. funkcję dostrajania pracy karty graficznej do pracy monitora, dzięki której ryzyko wyświetlania się ściętych i utraconych klatek jest dużo mniejsze.
Podsumowując, przeznaczone dla graczy wyświetlacze LCD to sprzęt z najwyższej półki. Mimo to, większość z nich i tak nie obsługuje np. sygnału w jakości 8K. Czasem jednak warto kupić monitor “na wyrost”, gdyż rynek gier komputerowych stale ewoluuje.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.