Biznes

Jak wygląda drukowanie sublimacyjne?

W dzisiejszych czasach ciekawym wzorem można ozdobić praktycznie każdy materiał. Druk sublimacyjny na tkaninach to zasługa nowoczesnej technologii.

Początki drukowania na tkaninach

Dawniej tego typu druki były możliwe jedynie na bawełnianych oraz lnianych wyrobach, ale drukowanie sublimacyjne wprowadziło w tej kwestii znaczące zmiany. Większość materiałów syntetycznych jest produkowana na podstawie poliestru. Druk sublimacyjny na tkaninach sprawia, że możemy osiągnać doskonałą jakość wydruku. Najwięksi producenci oraz projektanci już od dawna stosują tę metodę z dużym powodzeniem. Naniesienie obrazu na syntetyczną tkaninę nie jest niczym skomplikowanym, dlatego nawet mało doświadczone i początkujące osoby powinny sobie z tym z łatwością poradzić. Oczywiście potrzebna jest pewna wiedza oraz doświadczenie, ale wszystkiego da się nauczyć. Grafika jest przenoszona na specjalny papier przy użyciu odpowiedniej drukarki. Trzeba też zwrócić uwagę, że atrament na arkuszu musi być całkowicie suchy, zanim przystąpimy do kolejnych kroków. Po dostaniu się płynnej farby na papier niemal od razu zaczyna ona twardnieć. W przemyśle można ogólnie wyróżnić trzy rodzaje druku sublimacyjnego: bezpośredni mokry, bezpośredni suchy oraz pośredni. W powszechnej opinii najlepszą skutecznością cieszy się druk pośredni.

Na czym polega drukowanie sublimacyjne?

Wybór technologii zależy przede wszystkim od rodzaju materiału, który mamy do dyspozycji. Warto dodać, że drukowanie sublimacyjne można nawet wykonać w domu, jeżeli uda nam się skompletować wszystkie narzędzia. Tworzenie nadruku ekskluzywnego cieszy się dużą popularnością, dlatego zaczynają w to coraz częściej wchodzić również małe firmy oraz początkujący przedsiębiorcy. Drukowanie sublimacyjne zajmuje mało czasu, dlatego jest niezwykle efektywne. Oprogramowanie i wysokiej jakości sprzęt są potrzebne do stworzenia produktu dobrej jakości. Niezbędna jest oczywiście drukarka atramentowa, prasa termiczna oraz papier sublimacyjny. Ważnym elementem jest także procesor rastrowy, który odpowiada za odwzorowanie kolorów oraz szybkość drukowania. Prasa termiczna powinna mieć możliwość równomiernego rozprowadzania gorącego powietrza oraz regulację ciśnienia i temperatury. W nowoczesnych modelach jest nawet montowany system zmniejszający ciśnienie.

Pokaż więcej

Related Articles

Back to top button
Close