Zatrzymanie ciężarówki we Włoszech
Najczęstszym powodem zatrzymania pojazdu ciężarowego na terenie Włoch jest brak zezwolenia na międzynarodowy przewóz towarów. Włoska policja weryfikuje przestrzeganie tego przepisu praktycznie przy każdej kontroli. Brak takiego zezwolenia lub nawet nieznaczne uchybienia w formalnościach skutkują surową karą finansową i zatrzymaniem samochodu, a w konsekwencji jego umieszczeniem na tzw. parkingu depozytowym. Kolejną przyczyną zatrzymań jest bezpośrednie złamanie przepisów drogowych, na przykład jazda pod prąd na autostradzie lub nieuiszczenie w trybie natychmiastowym kary pieniężnej za drobniejsze wykroczenia popełniane w ruchu drogowym (na przykład nadmierna prędkość).
Zatrzymanie ciężarówki we Włoszech jest niezwykle kosztowne. W przypadku gdy pojazd trafia na parking depozytowy trzeba ponieść koszt nie tylko przechowywania na tymże parkingu, ale również holowania samochodu ciężarowego (i nie ma tutaj znaczenia czy pojazd jest sprawny czy nie – takie są procedury). W przypadku zatrzymania pojazdu ciężarowego jest możliwość przeładowania towaru na inny samochód (jeśli charakter przewożonego towaru oraz przepisy na to pozwalają). Dodatkowe utrudnienia pojawią się, jeśli okaże się, że nie jest możliwy przeładunek ręczny. Wówczas należy złożyć wniosek o eskortę policji na miejscu przeładunku i na decyzję właściwego organu poczekać około tygodnia.
Co dalej po zatrzymaniu ciężarówki?
Po zatrzymaniu pojazdu na terenie Włoch możliwe są dwa sposoby dalszego działania. Pierwszy to przyjęcie i natychmiastowe opłacenie mandatu, co jest równoznaczne z unieruchomieniem pojazdu na parkingu depozytowym na okres trzech miesięcy). Drugim sposobem jest odwołanie i tutaj prawdopodobnie bez prawnika się nie obejdzie. Szukając w takim przypadku informacji w sieci najczęściej pojawiającymi się hasłami w wyszukiwarce będą: prawo transportowe we włoszech kancelaria oraz adwokat prawo transportowe Włochy. Procedura jest dość skomplikowana i zaangażowanych jest tutaj kilka instytucji publicznych, takich jak: prefektura czy urząd policji drogowej.
Stosując procedurę odwołania należy przyjąć mandat i przy jego opłacaniu zaznaczy, że jest to jedynie kaucja. Pojazd zostanie przetransportowany na okres trzech miesięcy na parking depozytowy, gdzie będzie czekał na dalsze rozstrzygnięcia. Kolejnym krokiem jest złożenie odwołania w języku włoskim do sędziego pokoju lub prefekta. Jeśli decyzja jest pozytywna przewoźnik odzyskuje wpłaconą kaucję. Kolejnym krokiem będzie udanie się do biura policji drogowej, gdzie można uzyskać potwierdzenie zgody na zwolnienie pojazdu z parkingu depozytowego, skąd, po uprzednim opłaceniu pobytu zatrzymanej ciężarówki, można ją odebrać.
Włoska policja bardzo restrykcyjnie podchodzi do przestrzegania przez obcokrajowców przepisów o międzynarodowym ruchu drogowym. Kary przez nią nakładane są bardzo dotkliwe dla przewoźników, dlatego planując tranzyt przez Włochy lub dostawy bezpośrednio do Włoch, należy skrupulatnie przygotować pełną dokumentacją i posiadać wszelkie zezwolenia. Pozwoli to uniknąć takich kosztownych nieprzyjemności jak mandat i zatrzymanie ciężarówki we Włoszech. A jeśli okaże się, że z powodu niedopełnienia formalności pojazd zostanie zatrzymany warto w wyszukiwarce wpisać następujące hasła: prawo transportowe we Włoszech kancelaria czy adwokat prawo transportowe Włochy, aby dowiedzieć się więcej na temat możliwych sposobów działania lub zasięgnąć porady prawnej.