Kariera

Znajomość angielskiego a kariera zawodowa

Przeglądasz ogłoszenia o pracę i ciągle widzisz: wymagana znajomość języka angielskiego. Myślisz: po co mi język angielski, przecież ja startuję na kierowcę, kelnera lub dostawcę pizzy. Znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym jest tak samo niezbędna w poszukiwaniu pracy, jak posiadanie prawa jazdy.

Dlaczego pracodawcy wymagają języka angielskiego?

Powodów jest wiele, ale najważniejsze są wymagania rynkowe. Polska stała się atrakcyjnym krajem dla turystów i dla firm zagranicznych, które otwierają tutaj swoje filie i zakłady produkcyjne.

Znajomość języka angielskiego wymagana jest przede wszystkim w branży turystycznej, gastronomicznej, hotelarskiej, kulturalnej, handlowej. Angielski pozwala na obsłużenie klientów na najwyższym poziomie, zadowoleni chętnie odwiedzą te miejsca ponownie i polecą je znajomym.

W przypadku korporacji międzynarodowych znajomość angielskiego jest sprawą oczywistą, im lepsza, tym większa szansa ubiegania się o wyższe stanowisko. Oczywiście najważniejsze są kompetencje zawodowe. Doskonalenie umiejętności językowych ułatwia awans zawodowy w firmie.

Język angielski pomaga w karierze zawodowej

Umiejętności językowe trzeba stale doskonalić, brak kontaktu z językiem skutkuje zmniejszeniem kompetencji, zanika automatyzm posługiwania się językiem, zapominaniem słówek. Jeżeli praca nie wymaga stałego posługiwania się angielskim, to należy jego naukę kontynuować na kursach.

Doskonalenie języka angielskiego znacznie ułatwia awans w firmie, ale przede wszystkim ułatwia ubieganie się o atrakcyjne stanowiska w innych firmach, nawet tych zagranicznych.

Branże, w których język angielski jest niezbędny

Choć angielski wymagany jest w wielu firmach, to są branże, w których jest on niezbędny bez względu na zajmowane stanowisko. Jest to przede wszystkim branża IT. Wszystkie programy i aplikacje tworzone są w języku angielskim i nie ma znaczenia czy robią to Polacy, czy przedstawiciele innych narodowości.

Angielskim muszą biegle posługiwać się także pracownicy linii lotniczych, transportu morskiego, central handlowych, placówek dyplomatycznych. W ich przypadku znajomość języka angielskiego może być niewystarczająca, najczęściej wymagana jest znajomość drugiego języka obcego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House z Bielska Białej.

Pokaż więcej

Related Articles

Back to top button
Close